Kompostowanie zwłok (sic!)

Wstęp

W dzisiejszym odcinku podcastu poruszę temat, który może wydawać się nieco kontrowersyjny, absurdalny ale jest niewątpliwie warty skomentowania – mowa o kompostowaniu zwłok. Tak, to nie żart. To nowa metoda pochówku, która może zrewolucjonizować nasze podejście do śmierci i pożegnania bliskich. Przynajmniej wg firmy Recompose z Waszyngtonu, która ma gotowy model biznesowy i bardzo interesującą historię, która ma nas przekonać, że to jest „spoko” pomysł.

Co to jest kompostowanie zwłok?

Kompostowanie zwłok, znane również jako naturalna redukcja organiczna, to proces, w którym ciało ludzkie jest przekształcane w nawóz. Procedura zamienia ludzkie szczątki w glebę, którą bliscy zmarłego mogą wykorzystać do uprawy roślin. Dzięki temu, nasz krewny zamiast zajmować miejsce na cmentarzu, może przyczynić się do wzrostu nowego życia w postaci roślin.

Jak to działa?

Proces ten odbywa się w specjalnie zaprojektowanych kapsułach, sześciokątnych komorach o futurystycznym wyglądzie, gdzie ciało, owinięte w naturalny materiał, jest zasypywane trocinami i innymi materiałami organicznymi. Przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i napowietrzeniu, w ciągu około 30 dni ciało rozkłada się dzięki pomocy bakterii do postaci kompostu. W ciągu następnych dwóch miesięcy ciało zmienia się w mniej więcej 30 cm kw. gleby użytkowej, którą bliscy mogą odebrać, lub może ona zostać złożona w pobliskim lesie.

Korzyści ekologiczne (sic!)

To mój ulubiony argument. Kompostowanie zwłok ma wiele zalet ekologicznych! Przede wszystkim, redukuje potrzebę zajmowania nowych terenów pod cmentarze. Ponadto, jest to sposób na uniknięcie emisji dwutlenku węgla, która towarzyszy kremacji. Wszystko zostało bardzo skrupulatnie opisane na stronie firmy i poświadczone, a jakże – przez „Amerykańskiego naukowca”. Link dla chętnych w notatkach do tego odcinka.

Aspekty prawne i kulturowe

Na chwilę obecną, kompostowanie zwłok jest legalne tylko w sześciu stanach USA oraz w Szwecji. Swoje oburzenie wyrażają oczywiście przedstawiciele Kościoła.

Podsumowanie

A Wy? Co sądzicie o takiej formie chowania zmarłych? Czy kompostowanie zwłok stanie się powszechną praktyką? Czas pokaże. Cena $7000 USD może zniechęcić spadkobierców zmarłego do takiej formy pożegnania…
Czy przekonują Was argumenty proekologiczne? Podzielcie się proszę swoimi przemyśleniami w komentarzach na YouTube, a jeśli słuchacie tego odcinka na Spotify czy w innej aplikacji podcastowej to udostępnijcie proszę ten odcinek Waszym znajomym.

Zakończenie

Dziękuję Wam za wysłuchanie dzisiejszego odcinka. Mam nadzieję, że temat kompostowania ludzkich zwłok dał Wam do myślenia i być może nawet zmienił Wasze spojrzenie na pożegnanie z bliskimi. A może po prostu rozbawił lub zniesmaczył? Do usłyszenia w kolejnym odcinku #otechnologiach!

Źródła:


#otechnologiach znajdziesz także na:

YouTube: https://youtube.com/otechnologiach

Facebook: https://facebook.com/otechnologiach

Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/pl/podcast…

Spotify: https://open.spotify.com/show/5lnwKKZ…

Dodaj komentarz